BÖLGE SINIFLANDIRMASI

BÖLGE SINIFLANDIRMASI : RİSK DEĞERLENDİRMESİNİN TEMELİ


Potansiyel olarak patlayıcı ortamlar, uygun elektrikli ekipmanın seçimini kolaylaştırmak ve uygun elektrik tesisatlarını tasarlamak amacıyla bölgelere göre sınıflandırılır. Bölge sınıflandırması patlayıcı bir atmosferin oluşma olasılığını yansıtır.

Patlama potansiyeli olan bölgeleri bölgelere ayırırken ve gerekli koruyucu önlemleri belirlerken her alanın maksimum risk potansiyeli dikkate alınmalıdır. Eğer şirkette risk değerlendirmesini yapacak ve uygun önlemleri belirleyecek uygun bir kişi bulunmuyorsa bunun için bir yetkilinin görevlendirilmesi gerekir.

GAZ İÇİN BÖLGE SINIFLANDIRMASI

Bölge 0*,  hava ile yanıcı gazlar, buharlar veya buğulardan oluşan bir karışımdan oluşan tehlikeli patlayıcı atmosferin sürekli olarak, uzun süreler boyunca veya sıklıkla mevcut olduğu bir alanı tanımlar.

Bölge 1*,  normal çalışma koşulları altında hava ve yanıcı gazlar, buharlar veya buğulardan oluşan bir karışımdan oluşan tehlikeli bir patlayıcı atmosferin oluşmasının muhtemel olduğu bir alanı tanımlar.

Bölge 2*,  hava ve yanıcı gazlar, buharlar veya buğulardan oluşan bir karışımdan oluşan tehlikeli patlayıcı atmosferin normalde mevcut olmadığı veya normal çalışma koşulları altında yalnızca kısa bir süre için mevcut olduğu bir alanı ifade eder.

TOZ İÇİN BÖLGE SINIFLANDIRMASI

Bölge 20*,  havada yanıcı toz içeren bulut şeklinde tehlikeli patlayıcı atmosferin sürekli olarak, uzun süreler boyunca veya sıklıkla mevcut olduğu bir alanı tanımlar.

Bölge 21*,  normal çalışma koşulları altında havada yanıcı toz içeren bulut şeklinde tehlikeli patlayıcı bir atmosferin oluşmasının muhtemel olduğu bir alanı tanımlar.

Bölge 22*,  normalde havada yanıcı toz içeren bulut şeklinde tehlikeli patlayıcı atmosferin mevcut olmadığı veya normal çalışma koşulları altında yalnızca kısa bir süre mevcut olduğu bir alanı ifade eder.


EXPROOF BİLGİ

Exproof hakkında bilmeniz gerekenler.

Tüm İçerikler

Şimdi iletişim kurun, projeniz için
gerekenleri birlikte belirleyelim.

İLETİŞİM