GRUPLAR

EKİPMAN GRUPLARININ SEÇİMİ

Gazlar, buharlar ve tozlar, doğru ekipman seçimi için tasarlanmış ayrı malzeme gruplarına atanan özelliklerine göre çeşitli gruplara ayrılır. Bu nedenle ekipman grupları, ekipmanın koruma seviyesini ve uygulama aralığını tanımlar.

2014/34/EU (ATEX) DİREKTİFİNE GÖRE SINIFLANDIRMA

Ekipman Grubu I,  madenlerin yer altı kısımlarında ve ayrıca grizu ve/veya yanıcı tozlara duyarlı madenlerin yüzey tesislerinin bölümlerinde kullanılması amaçlanan ekipmanlar için geçerlidir. Bu ekipman grubu M1 ve M2 kategorilerine ayrılmıştır.

Ekipman Grubu 
 II,  patlayıcı gaz veya toz ortamlarına duyarlı diğer endüstrilerde kullanılması amaçlanan ekipmanlar için geçerlidir. Tehlikeli bir atmosferin oluşmasına bağlı olarak Ekipman Grubu II, 1, 2 ve 3 kategorilerine ayrılır ve patlayıcı gaz (G) veya toz (D) atmosferine göre işaretlenir.

Ayrıca Grup II'de (Gaz) yer alan elektrikli ekipmanlar, Grup IIA (Propan), IIB (Eten) ve IIC (Hidrojen) olarak alt gruplara ayrılmıştır.

IEC 60079-0'A GÖRE SINIFLANDIRMA

2007 yılında IEC 60079-0 uluslararası standardı Grup II'yi yeniden aşağıdaki üç ekipman grubuna ayırdı: 
  • Grup I:    Grizuya duyarlı madenlere yönelik ekipmanlar
  • Grup II:   Grizuya duyarlı madenler hariç, potansiyel olarak patlayıcı tüm gaz ortamlarına yönelik ekipmanlar
  • Grup III:  Madenler hariç potansiyel olarak patlayıcı tozlu ortamlara yönelik ekipmanlar

Grup III'teki ekipmanın potansiyel   olarak patlayıcı tozlu ortamlarda kullanılması amaçlanmıştır. Ekipman Grubu III'teki elektrikli ekipmanlar, toz türüne göre Grup IIIA (yanıcı uçuşlar), IIIB (iletken olmayan toz) ve IIIC (iletken toz) olarak alt bölümlere ayrılmıştır.

EXPROOF BİLGİ

Exproof hakkında bilmeniz gerekenler.

Tüm İçerikler

Şimdi iletişim kurun, projeniz için
gerekenleri birlikte belirleyelim.

İLETİŞİM