İŞARETLEME

İŞARETLERİN NE ANLAMA GELDİĞİNİ ÖĞRENİN 

Potansiyel olarak tehlikeli atmosferler için üretilen ekipmanlar buna göre işaretlenir. İşaretleme, sertifikasyona ve ülkeye özgü kullanıma bağlı olarak belirli ayrıntılar gerektirir.

DÜNYA ÇAPINDA (IEC ve ISO)

Elektrikli ekipmanlara yönelik işaretleme IEC 60079-0'da belirtilmiştir. Üreticinin adına veya ticari markasına, tip tanımına, seri numarasına ve sertifika numarasıyla birlikte test kuruluşuna ek olarak, ekipmanın kullanım amacını açıklayan özel bir kodlama gereklidir:
  • Eski sembol.
  • Kullanılan herhangi bir koruma türünün (örn. q) veya koruma seviyesinin (örn. ib) sembolü.
  • Potansiyel olarak patlayıcı gaz ortamları için Ekipman Grubu IIA, IIB veya IIC ve potansiyel olarak patlayıcı tozlu ortamlar için Ekipman Grubu IIIA, IIIB veya IIIC.
  • Potansiyel olarak patlayıcı gaz ortamları için sıcaklık sınıfı ve maks. Potansiyel olarak patlayıcı tozlu ortamlar için santigrat derece cinsinden yüzey sıcaklığı.
  • Ekipman Koruma Seviyesi (EPL).
Elektrikli olmayan ekipmanlara ilişkin işaretleme ISO 80079-36'da belirtilmiştir. Büyük ölçüde elektrikli ekipmanlarla aynıdır. Ancak koruma türleri için çeşitli semboller yerine her zaman “h” harfi kullanılır.

AVRUPA (ATEX)

Avrupa'da, elektrikli ekipmanların IEC standardına uygun olarak işaretlenmesi, ATEX Direktifi 2014/34/EU uyarınca ek gereklilikleri karşılamalı ve aşağıdaki verileri içermelidir:
  • Üreticinin adresi.
  • CE işareti (varsa, onaylanmış kuruluşun kimlik numarasıyla birlikte).
  • Sembol ve Ekipman Grubu (örn. II) ile Kategori 1, 2 veya 3 ve G (gaz) veya D (toz) harfi.
Elektrikli olmayan ekipmanın işaretlenmesi   artık elektrikli ekipmanın işaretlenmesine daha da yakın bir şekilde uyarlanmıştır. Avrupa'da EN ISO 80079 serisi standartlar 2016 yılından bu yana geçerlidir. Koruma tipinin sembolü olarak her zaman "h" belirtilir.

KUZEY AMERİKA

Normal verilere (üretici, model, seri numarası ve elektrik verileri) ek olarak, patlama korumasına ilişkin her türlü veri ekipman işaretlemesinde gösterilmelidir. Bunun spesifikasyonu ABD için NEC'de, Kanada için CEC'de ve test kuruluşlarının ilgili inşaat yönetmeliklerinde belirtilmiştir.

EXPROOF BİLGİ

Exproof hakkında bilmeniz gerekenler.

Tüm İçerikler

Şimdi iletişim kurun, projeniz için
gerekenleri birlikte belirleyelim.

İLETİŞİM